امروز یکشنبه, ۶ اسفند , ۱۳۹۶
آخرین مطالب
سرگرد امیر قمر

مصاحبه با سرگرد پاسدار قمر در خصوص شهید سید مجتبی ابوالقاسمی

سید مجتبی اهل مطرح کردن خودش نبود / مقید به اقامه نماز اول وقت به جماعت بود /بسیجی بودن تعهدی است که یک نفر نسبت به اسلام، جامعه، فرهنگ و امنیت مردم دارد
تاریخ خبر: شنبه, ۲۸ آذر , ۱۳۹۴

ضمن عرض سلام و ادب خدمت شما برادر بزرگوار جناب سرگرد قمر، فرمانده محترم حوزه مقامت بسیج حمزه سید الشهداء (ع) و همچنین عرض تشکر داریم به خاطر وقتی که به این رسانه اختصاص داده اید تا بتوانیم در این مصاحبه گوشه هایی از شخصیت دومین شهید مدافع شهر دزفول، شهید سید مجتبی ابوالقاسمی را بهتر بشناسیم.

عرض سلام دارم خدمت شما و درود و سلام و تعظیم خدمت همه شهدای والامقام ، شهدای جنگ تحمیلی و علی الخصوص شهدای مدافع حرم و سلام ویژه و عرض تحیت داریم به روح بلند و ملکوتی شهید مدافع حرم حوزه مقاومت بسیج حمزه سید الشهداء (ع) ، فرمانده دلاور و رشید اسلام شهید سید مجتبی ابوالقاسمی

لطفا توضیح مختصری از شهید ابوالقاسمی و زندگی ایشان برایمان بگویید 

شهید سید مجتبی ابوالقاسمی سال ۱۳۶۰ در خانواده ای مذهبی متولد شدند و از زمان نوجوانی در جلسات قرائت قرآن شرکت می کردند و همچنین در مساجد شهرستان دزفول حضور داشته اند و از همان ابتدای دوران زندگی ، در ارگان بسیج فعالیت داشته اند . اگر بخواهم در مورد سوابق این شهید والامقام درساختار و بدنه بسیج صحبت کنم باید بگویم این {ایشان} قریب به ۱۵ سال مسئولیت عملیات حوزه مقاومت حمزه سید الشهدا (ع) را بر عهده داشت ، که این ۲ سال اخیر در کسوت فرماندهی گردان بیت المقدس ایفای نقش داشتند که الحق و الانصاف در همه مدت زمانی که در کسوت فرماندهی گردان بودند انصافا به صورت شبانه روزی زحمات بسیار زیادی متحمل بودند . شاید بتوان گفت بخاطر تعهد خود به بسیج و برنامه هایی که وجود داشت دراین ۱۵ سال کار و زندگیشان با هم یکی شده بود یعنی در اصل زندگی این برادر بسیجی مان و مسئولیتی که در بسیج داشتند علی الخصوص این دو سال آخر در مدت زمانی که مسئولیت فرماندهی گردان را بر عهده داشتند تعهدشان باعث شده بود که شبانه روزی در سطح شهرستان و پایگاه ها و مساجد فعالیت دو چندانی کنند . علی الخصوص در مساجدی که بسیج آنها از توابع حوزه حمزه سید الشهدا (ع) بودند بیشتر متمرکز بودند و وقت بسیار زیادی را در کنار نیرو های بسیجی سپری می کردند .

شهید ابوالقاسمی چه خصوصیات اخلاقی داشتند؟

بر اساس این آیه شریفه از قرآن کریم که می فرماید “وَلا تَحسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلوا فی سَبیلِ اللَّهِ أَمواتًا بَل أَحیاءٌ عِندَ رَبِّهِم یُرزَقونَ” شهید و شهدا زنده هستند و شاهد و ناظر اعمال زندگی ما هستند. از بارزترین خصوصیاتی که ایشان داشتند اگر ایشان الان اینجا بود مخالف همین مصاحبه من با شما می شدند ، ایشان هیچ وقت مصاحبه نمی کردند و اهل تعریف و تمجید از خودشان نبودند اینکه بخواهند بگویند من چه کرده ام و در چه قسمت هایی هستم و چه کاری انجام می دهم . اصلا اهل این حرفها نبودند ، کلا اهل مطرح کردن خودشان نبودند ، نمی خواستند هیچ وقت خودشان را به عنوان شاخص در بین اطرافیان قرار دهند . ایشان در حالی که مسئولیت خاصی در بسیج داشتند که به واسطه ی این جایگاه و مسئولیت می توانستند خودشان را به عنوان چهره خاصی مطرح کنند ، ولی هیچ وقت این کار را نمی کردند . همیشه کار خودشان را به احسن وجه انجام می دادند و هنگامی که نوبت به اسم و تقدیر و برزگداشت و معرفی بسیجی نمونه می رسید متأسفانه یا خوشبختانه با رویه ای که داشتند اجازه نمی دادند هیچ جا نامشان برده شود و اصلا خواهان چنین چیزی نبودند .

خاطره ای از این خصوصیت اخلاقی ایشان در ذهن دارید؟

فکر می کنم سال گذشته بود که تصمیم گرفته بودیم در هفته بسیج آقا سید را به عنوان بسیجی نمونه معرفی کنیم تا تقدیر و تشکری از ایشان صورت گیرد . زمانی که ایشان فهمیدند نزد من آمدند و گفتند من تشکر می کنم از لطفی که کرده اید ولی اگر اجازه دهید و لطف کنید من را به عنوان بسیجی نمونه معرفی نکنید و یکی دیگر از دوستان بسیجی را به جای من معرفی کنید . من علاقه ای به معرفی شدن ندارم … اینکه بخواهم جلوی جمع بروم و هدیه دریافت کنم !

ایشان فرد بسیار خاضعی بودند و با توجه به پیشینه و سوابق بسیار زیادی که داشتند با این حال بسیار فروتن و خاکی بودند . شهید آقا سید مجتبی ابوالقاسمی مقید به اقامه نماز اول وقت به جماعت بودند ، انصافا ایشان اکثر اوقات نماز خود را در یکی از مساجد شهر به جماعت اقامه می کردند . برنامه کاری ایشان معمولابه این صورت بود که وقتی از سرکار به خانه برمی گشتند بعد از یکی دو ساعت استراحت شروع به گشت زدن در مساجد و پایگاه های تابعه و ارتباط با نیروهای بسیجی می شدند ایشان بعضی اوقات تا ساعت ۹ یا ۱۰ شب به سه مسجد سرکشی می کردند و بعد به حوزه می آمدند.

اگر امکان دارد از اواخر زندگی ایشان و ایام نزدیک به اعزامشان بگویید .

از آن زمانی که موضوع اعزام ایشان مطرح شده بود با توجه به شناختی که از روحیات و علایق ایشان داشتیم ، بنده و خیلی از دوستان احتمال این را می دادیم که اگر اعزام بشوند به احتمال زیاد شهید می شوند . ایشان قبل از اعزام همه کارهایشان را انجام داده بودند ، از مسئولیت هایی که برعهده داشتند گرفته تا مسائل مالی و شخصی همه را انجام داده بودند . همه چیزهایی را هم که تحویلشان بود تحویل داده بودند . {شهید} قبل از اعزام خود را آماده شهادت {کرد بود} و حتی محل دفنش را مشخص کرده انگار شهادت به ایشان از پیش الهام شده بود.

بنظر شما فرق وجه تمایز و تفاوت سیدمجتبی ابوالقاسمی با دیگر افراد پیرامون چه بود ؟

آقا سید در بسیاری از موارد فراتر از آن چیزی بودند که نشان داده می شد. ایشان موضوعات کاری را فقط از دید مسئولیت و وظیفه نگاه نمی کردند . ایشان در ارتباطاتی که با نیروهای بسیجی داشتند بسیار بیشتر از مسئولیتشان اقدام می کردند و با نیروهای خود جدای از یک فرمانده ی شجاع و یک پشتوانه ی مقتدر ، یک دوست و یک برادر مهربان نیز بودند بنحوی که امور نیروهای بسیجی را به بهترین شکل پیگیری می کردند و همین نکات باعت شده بود که همه شیفته ی آقا سید و اخلاقشان شوند ان شاالله خداوند توفیق دهد ما هم بتوانیم در جهت و مسیر این شهید عزیز قدم برداریم.

نحوه عملکرد ایشان در بسیج چگونه بود ؟

در بسیج حق الزحمه ای به اعضا پرداخت نمی شود، بسیجی بودن تعهدی است که یک نفر نسبت به اسلام، جامعه اسلامی، فرهنگ و آرامش مردم دارد . بین این خیل بسیجیان میزان تعهد درونی افراد با هم فرق دارد ، آقا سید از جمله افرادی بودند که بسیار متعهد بودند شاید باورتان نشود ولی واقعا متعهد بودند، شما اگر نگاهی به وضعیت عملکردی این شهید بزرگوار داشته باشید خواهید دید ایشان چه میزان از وقت خود را صرف بسیجیان می کردند. می بینید ایشان از جمله افرادی بودند که کار و زندگی خودشان را وقف هدف و آرمانشان کرده بودند .

موضوع اعزام آقا سید و شهادت ایشان به نظر بنده و به نظر خیلی از دوستان هدیه ای الهی بوده بابت زحمات و خدمات چندین ساله ایشان در بسیج و در سطح جامعه که از جانب پروردگار عالمیان به ایشان عطا نمودند.

در خصوص ولایت پذیری و عمق علاقه شهید ابوالقاسمی به رهبر معظم انقلاب توضیحاتی دهید.

ولایت پذیری و پذیرش دستورات ولایت نیاز به عمق و بصیرت دارد تا فرد بتواند با دل و جان پذیرای فرامین ولی امر خود باشد . ممکن است برخی در خصوص جنگ در سوریه نظرات خاصی داشته باشند و اینکه چرا ما باید به سوریه کمک کنیم … یا نیروی مستشاری به سوریه و عراق اعزام کنیم … فردی که این سؤالات را می پرسد از بعضی از مسایل اطلاع ندارد و آگاهی لازم را به مسایل سیاسی منطقه ای ندارد و موقعیت حال حاضر کشور اسلامی ما را به خوبی درک نمی کند . شما ببینید این رزمندگانی که حاضر می شوند از تمام خانواده و تعلقات زندگی دل بکنند و در کیلومتر ها دورتر از مرزهای کشورمان با دشمن بجنگند، چه بصیرتی دارند؟ سفری که ممکن است برگشتی در آن نباشد چه انگیزه ای می توان عامل حرکت این افراد غیور باشد ؟ آیا می توانیم بگوییم که مبحث نیازهای مادی این انگیزه را ایجاد می کند ؟ جز این نیست که ولایت پذیری و عشق به ائمه اطهار (ع) عامل اصلی حرکت و استقامت این جوانان انقلابی شده است تا در کیلومترها دور تر از مرزهای{ایران}از مرز های اسلامی ما دفاع کند. من از زبان خود ایشان شنیده ام که موضوع رفتن خودشان را به سوریه به گونه ای مطابق بر نظر مقام معظم رهبری در خصوص نبرد در سوریه قرار داده بودند .

اگر موردی را لازم میدانید که باید مطرح شود و نا گفته مانده لطفا بیان کنید .

در پایان این گفتگو خطاب به دوستان بسیجی و همه ی مردم باید بگویم که مردم شریف دزفول انصافاً قدر شهدای خودشان را می دانند ، و این مورد را در سنوات گذشته و حال حاضر به اَنحاء گوناگون ثابت کرده اند و توصیه می کنم در خصوص بررسی خصوصیات شخصیتی شهدا علی الخصوص شهید سید مجتبی ابوالقاسمی بررسی و تدبّر لازم را داشته باشند و ما در اینجا مختصراً به محدود نکاتی اشاره کرده ایم اما جنبه های بسیار زیادی وجود دارد که در این مجال نمی گنجد، در آخر یاد آور می شوم که شهدا معمولا در وصیت نامه هایشان به اصلی ترین نکته ای که اشاره می نمودند این بود که امام را تنها نگذارید ، البته شهید ابوالقاسمی وصیت نامه مکتوبی باقی نگذاشته اند، امیدواریم که ما هم بتوانیم با پیروی از خصوصیات اخلاقی شهدا الگوهای مناسب شخصیتی را برای خود برگزینیم و هیچ وقت امامان را تنها نگذاریم. ان شاء الله

با تشکر از فرصتی که در اختیارمان قرار دادید. موفق باشید.

05 04

۱ نظر
  1. مهدی رجبی می‌گه:

    با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دوستان گرامی
    مصاحبه ی زیبایی بود امید که سبک زندگی مان را شهدایی کنیم ان شا الله
    اللهم الرزقنا شهادت فی سبیلک یا صاحب الزمان
    با تشکر از زحمات شبانه روزی برادر گرامی محمد مهدی متین اجرتان با شهدا

ارسال دیدگاه