امروز یکشنبه, ۶ اسفند , ۱۳۹۶
آخرین مطالب
14873_635849136181111127_s

حجت‌الاسلام پژمانفر

لباسی که معرف فرهنگ و تمدن ایرانی باشد نداریم!
تاریخ خبر: سه شنبه, ۱۸ مهر , ۱۳۹۶

برنامه «گفت و گوی فرهنگی» رادیو گفتگو با موضوع بررسی چرایی فراموشی لباس های سنتی و تأثیر آن بر فرهنگ بومی با حضور محمدرضا قاسم شربیانی رئیس گروه مطالعات گردشگری و ارتباط تلفنی با حجت الاسلام پژمان فر رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس روانه آنتن شد.

در آغاز شربیانی اظهار کرد: ما در دنیایی زندگی می کنیم که در مسیر یکسان سازی فرهنگی و جهانی سازی است و این موضوع بر تمام مولفه های زندگی اثر گذاشته است.

وی لباس های سنتی را یک فرصت برای گردشگری دانست و عنوان کرد: نخستین موضوعی که یک گردشگر را در ورود به یک مکان تحت تاثیر قرار می دهد، پوشش افراد است. چرا که گردشگر همواره به دنبال چیزهای جدید است و لباس جذابیت بالایی برای او دارد.

رئیس گروه مطالعات گردشگری تاکید کرد: گردشگری نمی تواند سبب تغییر پوشش یک منطقه شود مگر اینکه مانند یک رسانه عمل کند و از سوی دیگر یکسان سازی فرهنگی که جهان را فرا گرفته است، می تواند تغییرات در پوشش بومی ایجاد کند.

شربیانی اظهار کرد: گردشگری اساسا اقتصادی است و زمانی که از موضع فرهنگ صحبت می کنیم مردم را تشویق می کنیم تا از فرهنگ خود پاسداری کنند تا جاذبه و به دنبال آن درآمد ایجاد شود.

وی یادآور شد: از بین رفتن فرهنگ های بومی یک واقعیت است و یکی از کارهای یونسکو تلاش برای حفظ این فرهنگ هاست و این معضلی است که در تمام دنیا وجود دارد اما در این میان گردشگری با بها دادن به این تنوع ، وارد جوامع محلی می شود و آنها را به حفظ این تفاوت ها تشویق می کند.

در ادامه گفت وگوی فرهنگی رادیو گفت وگو حجت الاسلام نصرالله پژمان فر در ارتباط تلفنی عنوان کرد: پوشش تنها آثار ظاهری ندارد بلکه به عنوان یکی از مهم ترین نمادهایی است که فرهنگ و گذشته کشورها را حکایت می کند.

وی افزود: همان گونه که تلاش می کنیم گذشته تاریخی خود را حفظ کنیم تا بتواند به شکل صحیح به نسل بعد منتقل شود، طبیعتا این مراقبت ها در پوشش نیز باید وجود داشته باشد تا از ظرفیت های آن به عنوان یک ابزار انتقال مباحث فرهنگی استفاده کنیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با ابراز تاسف از بی دقتی در حفاظت از پوشش های بومی در کشور بیان کرد: عدم حفظ پوشش های ایرانی به ضعف مدیریتی دستگاه های اجرایی بازمی گردد که هنوز نتوانسته ایم یک پوشش که نمایانگر فرهنگ و تمدن ایرانی باشد داشته باشیم.

حجت الاسلام پژمان فر تاکید کرد: کمیسیون فرهنگی مشتاق است تا در زمینه مد و لباس فعالیت خود را افزایش دهد و وزارت ارشاد را در زمینه حفظ پوشش های ایرانی فعال تر کند.

بدون نظر

ارسال دیدگاه