امروز یکشنبه, ۶ اسفند , ۱۳۹۶
آخرین مطالب
04

حجت الاسلام و المسلمین سید رضا ابوالقاسمی

من به حال سید مجتبی غبطه می خورم …
تاریخ خبر: جمعه, ۲۰ آذر , ۱۳۹۴

مصاحبه خبرنگار حوزه جهاد و شهادت سلام دزفول با حجت الاسلام و المسلمین سید رضا ابوالقاسمی برادر شهید سید مجتبی ابوالقاسمی:

01

  • لطفاً ضمن معرفی خودتان، از خانواده شهید برایمان بگویید.

اینجانب سید رضا ابوالقاسمی برادر بزرگ شهید سید مجتبی ابوالقاسمی می باشم. خانواده ما پنج برادر و چهار خواهر بوده که شهید فرزند هفتم خانواده بودند. خانواده ما یک خانواده کاملا مذهبی و از سادات حسینی است و همواره سعی کرده ایم در مسیر ابا عبدالله (ع) قدم برداریم.

برادر-شهید

  • در مورد شهید، برایمان بگویید.

سید مجتبی متولد سال ۱۳۶۰ بوده و از کودکی در مسجد حضور داشت و در مسجد بزرگ شد. یکی از دلایل اصلی رشدشان همین حضور در مسجد بود. ایشان از همان دوران نونهالی در جلسات قرائت قرآن حضور داشتند و پس از آن هم بعنوان مسئول جلسه در مسجد و جلسات قرآن ایفای نقش می نمودند. با قاطعیت می توانم بگویم ایشان شب و روز خود را وقف اسلام و نظام جمهوری اسلامی کرده بود.

نوجوانی سید مجتبی در اوج فتنه های دهه ۷۰ بود که ایشان در تمامی صحنه ها با بصیرتی خاص و مثال زدنی که از یک نوجوان انتظار نمی­رفت، عمل می­کرد و این نشان دهنده بلوغ فکری و شخصیتی ایشان بود.

سید مجتبی بعد از جنگ یک نوجوان کم سن و سال بود ولی از همان زمان ولایت را فهمیده بود و همیشه در مسیر ولایت حرکت کرده و ثابت قدم بود. و می توان گفت ایشان مصداق واقعی آیه <<مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ …>> بود.

03

  • از صفات و خصوصیات اخلاقی ایشان برایمان بگویید.

سید مجتبی بسیار کم حرف و بی ادعا بود ولی بیشتر اهل عمل بود. از دیگر خصوصیات شهید این بود که هیچ وقت ایشان به دنبال موقعیت و جایگاه نبودند و با وجود استعداد ها و توانایی هایی که داشتند، تمایلی به شناخته شدن نداشت، حتی آثاری که از ایشان به چاپ رسیده توسط دوستانش گردآوری شده است.

ایشان محبت و ارادت خاصی به اهل البیت (ع) و بویژه امام زمان (ع) داشتند و عشق به این خاندان در دلش موج می زد، به آثارش که نگاه میکنی، تماما برای اهل البیت (ع) بود و برای آن ها مدیحه سرایی می­کرد.

سید از هیچ کس و هیچ چیز جز خدا نمی ترسید و فقط دل در گرو ولایت داشت، یادم هست ایشان در دوران فتنه های دهه ۷۰ شعر های تند سیاسی در دفاع از ولایت سرودند و نشان داد که در دفاع از حریم ولایت هیچ باکی ندارد.

نهایتا بارزترین خصوصیت شخصیتی ایشان، ولایتی بودن و ذوب در ولایت همراه با بصیرت بودن بود به نحوی که من به حال ایشان غبطه میخورم. فکر، ذهن، کلام و قلم سید مجتبی، “رهبری” بود.

02

  • این شهید بزرگوار، متاثر از شخص یا شخصیت خاصی بودند؟

خانواده ما یک خانواده کاملا مذهبی و از سادات حسینی است و خودمان رو ملزم به این میدانیم که در مسیر ابا عبدالله (ع) قدم برداریم و طبیعتا باید جز اولین کسانی باشیم که در راه حفاظت و حراست از اسلام و مسلمین به میدان برویم. این تفکر را پدر و مادرمان به ما آموختند و همیشه مشوق ما برای حضور در مساجد، جلسات و قدم نهادن در راه شهادت بوده اند. فلذا شهید متاثر از پدر و مادرمان و به طبع آن متاثر و پرورش یافته مکتب اباعبدالله (ع) و یارانشان بودند.

ولی به طور حتم می توان گفت، تمام نگاه ایشان به کلام و رفتار رهبری بود و ذوب در ولایت و متاثر از ایشان بودند. به همین خاطر هم خود را فدایی رهبر می دانست.

 

  • علت عدم ازدواج ایشان با توجه به فراهم بودن موقعیت های شغلی و جایگاه اجتماعی مناسبی که داشتند چه بود؟

من به درخواست خانواده در رابطه با ازدواج، خیلی با ایشان صحبت کردم و اصرار بر ازدواج ایشان داشتم تا اینکه یک سال پیش حرفایی به من زد که بعد از آن من اصلا ایشان را تحت فشار قرار ندادم. چند باری که شرایط فراهم شده بود، ایشان با زبانی عامیانه گفتند “دوست دارید دختر مردم بیوه شود” یعنی من فکر می­کنم شهادت به ایشان الهام شده بود ولی هیچ وقت درباره آن چیزی نگفت.

  • خانواده مخالفتی با رفتن ایشان به سوریه نداشتند؟

پدرم خود اهل جبهه و جنگ بودند لذا وقتی رفتنش را با پدر در میان گذاشت، پدرم بدون هیچ مخالفتی فقط آرزوی موفقیت برای ایشان نمود و ای کاش شرایطی فراهم می شد تا ما هم میتوانستیم برویم. مادرم هم همانطور که هیچ وقت مخالف رفتن ما به جبهه نبود به سید مجتبی گفته بود برو و از دین جدمان رسول الله دفاع کن…

  • برخورد پدر و مادر با خبر شهادت ایشان چطور بود؟

واقعا خداوند بگونه ای به این عزیزان صبر داده که به محض شنیدن خبر شهادت سید مجتبی گفتند راضی هستیم به رضای الهی…

در پایان رسانه سلام دزفول از خانواده سید ابوالقاسمی و بویژه برادر بزرگوار شهید که با وجود مساعد نبودن وضعیت روحی انجام این مصاحبه را قبول فرمودند، تشکر و قدر دانی می نماید.

 

 

بدون نظر

ارسال دیدگاه